Slovensko Slovensko
new domains

Nové doménové koncovky sú tu!

Časté otázky

Je moja požadovaná doména k dispozícii?

Overte si dostupnosť požadovanej domény jedným kliknutím! Zadajte do okna vyhľadávania názov požadovanej domény a po krátkej kontrole okamžite zistíte, ktoré domény je možné zaregistrovať.

Ako si môžem zaregistrovať nTLD (novú doménu najvyššej úrovne)?

Keď zvážite všetky hore uvedené výhody, nemôžete počkať na registráciu domény najvyššej úrovne? Ďalší postup závisí úplne od stavu domény.

Momentálne môže byť doména v jednej zo štyroch fáz:

  • Doména je uvoľnená na registráciu
  • Doména sa dá predobjednať
  • Doména je vo fáze svitania
  • Doménu je možné rezervovať
Doména už je uvoľnená na registráciu

Nová doména najvyššej úrovne, ktorá už bola uvoľnená na registráciu, sa dá bez problémov zaregistrovať podobne ako iné domény. Stačí vyhľadať svoju požadovanú doménovú príponu a zaregistrujete si ju jedným kliknutím.

Doména sa dá predobjednať

Cena a dátum spustenia pre novú doménovú príponu sú určené a požadovaná doména sa dá predobjednať. Keď sa nové domény spustia, môžete skúsiť zaregistrovať si novú doménu. Platba vašej časti je len v prípade úspešnej registrácie.

Doména je vo fáze svitania

Zvažujete možnosť zaregistrovať si doménu pre svoju značku? Potom použite fázu svitania! Ďalšie informácie nájdete v časti "Ako môžem chrániť svoju značku pred zneužitím?".

Doménu je možné rezervovať

Rezervácia domény pre vás nepredstavuje žiadny záväzok. Keď budeme vedieť dátum spustenia a cenu za novú doménu TLD, prepošleme vám tieto informácie a potom môžete urobiť predobjednávku.

Pri doménových príponách, ktoré sú už voľne k dispozícii na registráciu, je možné doménu zaregistrovať kedykoľvek.

S našou službou poskytujeme predbežnú rezerváciu a predobjednávku.

Z dôvodu veľkého počtu nových doménových prípon vždy ICANN uvoľňuje na trh len určité množstvo. Doba, kedy sa určitá doménová prípona stane dostupná, je určená náhodným výberom. Nové domény sú teda uvoľňované v pravidelných intervaloch.

Domény sú zvyčajne prideľované spôsobom "kto prv príde, ten skôr melie". Kto si doménu zaregistruje rýchlejšie, dostane ju.

Predobjednávka požadovanej domény je spôsob, akým si zaistíte preferovanú doménu. Predobjednávky u viacerých registrátorov zvyšujú vaše šance na úspešnú registráciu preferovanej domény.

Rezervácia sa neúčtuje ani nie je záväzná. Keď budeme mať informácie o spustení a cenách za požadované domény najvyššej úrovne, budeme vás informovať. Potom môžete urobiť predobjednávku.

Predobjednávka novej domény najvyššej úrovne (gTLD) znamená, že urobíme všetko potrebné na registráciu požadovanej domény pre vás ešte pred tým, než sa registrácia začne. Pretože mnoho iných registrátorov robí tiež podobné opatrenia, nemôžeme zaručiť úspešnú registráciu. Platiť budete len v prípade úspešnej registrácie.

Predobjednávka nemôže zaručiť úspešnú registráciu. Záložná rezervácia s rozličnými poskytovateľmi však zvyšuje šance, že jeden z nich pre vás dokáže požadovanú doménu zaregistrovať.

Rezervácia novej domény najvyššej úrovne je bezplatná. Keď urobíte predobjednávku, zaplatíte len vtedy, keď pre vás požadovanú doménu zaregistrujeme.

Ak je doména predobjednaná, pokúsime sa ju pre vás zaregistrovať. Ak už nechcete doménu zakúpiť, obráťte sa na náš tím podpory najmenej 3 pracovné dni pred spustením príslušnej TLD.

Náklady na nové doménové prípony sú rozdielne. Podľa toho, ako to bolo doteraz, domény TLD, ktoré sa tešia veľkej obľube, sa predávajú za vyššie ceny. Cenová hladina závisí od jednotlivých registrátorov doménových názvov alebo administrátorov domén.

Koľko bude nových domén najvyššej úrovne?

Nikto nedokáže presne povedať, koľko nových domén najvyššej úrovne bude do našich každodenných životov uvedených v budúcnosti. V najbližších pár rokoch sa však na internete objaví viac než 1000 nových domén najvyššej úrovne. Závisí od príslušného registra, do akej miery budú uvoľnené na verejnú registráciu.

Aké nové doménové prípony sa očakávajú na easyname.com?

Urobíme všetko pre to, aby sme vám ponúkli čo najviac nových doménových prípon, ktoré sa týkajú podnikania a sú tiež vo všeobecnosti pre nás k dispozícii. Nemôžeme ponúknuť domény TLD používané veľkými korporáciami na svoju prezentáciu, napr.. .google, .ups, .apple alebo .tui.

Prečo sa zavádzajú nové domény TLD?

Požiadavka na nové domény TLD sa v posledných rokoch neustále zvyšuje. Krátky a príznačný doménový názov je cenné aktívum, ktoré je ťažké uchmatnúť. Nové domény TLD otvárajú možnosti pre krátke doménové názvy a jedinečný debut.

Veľké spoločnosti vyťažia výhodu príležitostí a pošlú svoju "firemnú doménu TLD". Okrem .google tiež v budúcich URL adresách uvidíte .apple a .zara.

kto je zodpovedný za nové domény TLD?

Nové domény najvyššej úrovne prideľuje ICANN, Internet Corporation for Assigned Names, and Numbers. Tento úrad tiež rozhoduje, či budú mať spoločnosti alebo organizácie doménu najvyššej úrovne (TLD).

Napríklad: vlastník domén TLD .computer, .dating, .land je spoločnosť Donuts Inc., zatiaľ čo doménu TLD .jetzt vlastní Nová TLD spoločnosť.

Postup pridelenia TLD je veľmi podobný registrácii domény. Je však spojený s výrazne vyššími nákladmi a úsilím.

Jednotlivé domény najvyššej úrovne vlastní organizácia. Pri doménach ccTLD určia jednotlivé krajiny správcu svojej doménovej prípony, ktorý identifikuje a spravuje požiadavky registrácie. Niektoré krajiny napríklad umožňujú len jednu registráciu, ak môžete preukázať, že žijete v danej krajine.

Väčšina ostatných domén sa považuje za sponzorované všeobecné domény TLD (sponzorované gTLD) a sú spravované spoločnosťou alebo organizáciou.

Musím spĺňať nejaké požiadavky na registráciu rôznych domén TLD a kto ich určuje?

Niektoré domény ccTLD (domény krajín) majú prísnejšie podmienky registrácie než ostatné. Zatiaľ čo niektoré z nich vyžadujú v rámci kritérií registrácie doklad o bydlisku v danej krajine, iné nemajú žiadne významné obmedzenia.

Niektorí registrátori všeobecných domén TLD vyžadujú, aby registrovateľ pri registrácii splnil určité povinnosti.

V mnohých prípadoch viete až nakoniec, ktoré domény TLD sú k dispozícii na registráciu, a podmienky sa k nim viažu, keď je doména spustená.

Časté otázky pre firmy

To bolo v minulosti, že značky boli zneužité treťou stranou, keď sa používal princíp "kto prv príde, ten skôr melie". S cieľom pomôcť spoločnostiam chrániť ich meno alebo značku bola zavedená fáza svitania (Sunrise period). V tejto fáze majú spoločnosti možnosť zaregistrovať si značkovú doménu vopred, čím sa vyhnú tlaku verejnej registrácie.

Ak to chcete urobiť, musia byť značky vyplnené pri predložení požadovaných dokumentov do Trademark Clearinghouse, ktorého zriaďovateľ je ICANN. Ďalšou výhodou je, že register vám oznámi, keď je podaná žiadosť o registráciu domény zodpovedajúcej zaregistrovanej značke a takto zabráni prideleniu vašej značky ako doménového názvu.

Fáza svitania bola inicializovaná na zabezpečenie značiek pre spoločnosti. Jednotlivci bez značky nemajú prístup do fázy svitania.

Ďalšie informácie o ochrane značky viď www.trademark-clearinghouse.com

Fáza svitania nezaručuje registráciu požadovanej domény. Tu tiež dostane doménu prvý ten, kto o ňu požiada a uvedie potrebné evidenčné údaje.

Nové doménové prípony poskytujú spoločnostiam príležitosť ponúkať ich portfólio pomocou domény, ktorá umožňuje na prvý pohľad prehľadnejšiu a konkrétnejšiu komunikáciu. Tí, čo uvidia doménu .app, okamžite rozpoznajú prepojenie na smartfóny a počítače a očakávajú presne tento druh obsahu.

Táto zlatá horúčka však vedie k situácii, kedy sa potenciálne chránené značky registrujú treťou stranou, ak sa v predstihu neuplatní nárok na konkrétnu danú doménu. Takéto nároky by sa mali uplatňovať v predstihu cez Trademark Clearinghouse.